Pokud míříte do Chorvatska, jistě vás budou zajímat také ceny. Chorvatská měna je kuna. 1 kuna činí přibližně 3,5 Kč a 1 Euro je 7,6 kuna (zkratka HRK). Můžete zde platit jak kunami, tak Eurem. Je vhodné si před cestou vybrat dostatek peněz (případně mít s sebou mezinárodní platební kartu). Chorvatsko dříve platilo za poměrně levnou destinaci, kde lze ušetřit za ubytování, ale připlatíme si za jídlo. Jsou Češi stále ještě „paštikáři“, kteří si s sebou vozí vlastní plechovky, aby ušetřili, nebo už tolik nešetří? A jak je to s cenami dnes?
Srovnání cen základních potravin vychází velmi překvapivě, neboť ceny potravin v Chorvatsku se neliší nijak významně od těch našich. Například balík těstovin vás vyjde na 25 Kč, mléko či čokoláda kolem 20 Kč. To nejsou žádné velké rozdíly.
Jsou samozřejmě potraviny a zejména alkoholické nápoje, za které si připlatíme. Tomu ale není jinak ani v ČR, zejména pak v centru hlavního města. Například pivo je v Chorvatsku opravdu drahé, láhev značky Karlovačko vás vyjde přibližně na 50 Kč v obchodě. V restauraci bude cena ještě o něco vyšší. Dražší je zde také ovoce a zelenina, protože jde o sezónní zboží. Připlatíte si především mimo sezónu, naopak uprostřed léta jdou ceny prudce dolů. To ovšem opět není velká novinka oproti tuzemským cenovým růstům a poklesům.
Ve výsledku jsou ceny potravin a pití v Chorvatsku přibližně stejné, jako u nás. České „paštikaření“ už dávno postrádá svůj smysl.
Přehled cen základních potravin:
Dražší jsou potraviny přímo u moře, než v konzumech po cestě. Nejvýhodněji vás vyjde nákup potravin ve větších obchodních centrech, což je podobné jako u nás.
Jestliže pojedete do Chorvatska autem, jistě vás bude zajímat cena benzínu, případně nafty. Čerpacích stanic je v Chorvatsku opravdu mnoho a ceny bývají často dost podobné. Cena benzínu pro rok 2016 činí přibližně 8,8 kuna, u nafty je to o něco méně 7,4 kuna.
Ceny za ubytování v Chorvatsku jsou velmi rozdílné. Vždy záleží na tom, jaký typ ubytování zvolíte a také na jakém místě. Nejlevnější jsou hostely, které stojí hodně málo, ale také od nich nelze nic moc očekávat. Ušetřit můžete také v kempech a v apartmánech, naopak nejdražší jsou čtyř a pěti hvězdičkové hotely. Nejoblíbenější jsou právě apartmány, kde platí, že čím více lidí pojede společně na dovolenou, tím levnější bude ubytování. Ceny apartmánů se pohybují přibližně od 40 do 60 kun za den a noc. Televize, trezor a klimatizace bývají za příplatek.